Irácké dilema Saúdské Arábie

Saudská Arábie vystoupila z opozice arabského světa proti vojenské akci v Iráku, když ministr zahraničí Saúd al-Faisal prohlásil, že by království povolilo použít své vojenské základny v případě, že OSN útok na Irák schválí. Oficiální saúdský tisk vysvětluje tento nový postoj tak, že odráží přání vlády plnit rezoluce rady bezpečnosti. Také to ale podtrhuje vzrůstající pocity vnitřní křehkosti a vnější zranitelnosti saúdského režimu.

Domácí tlak na saúdskou královskou rodinu al-Saúdů vyrůstá ze široce rozšířeného odporu proti jakékoli válce s Irákem stejně jako proti americké vojenské přítomnosti. Odpor nepřichází jen z ulic, ale také z náboženského hnutí wahabiů, které je dlouhodobým spojencem Saúdů a rovněž zdrojem jejich legitimnosti. Tlak zvenčí pak vzniká zvláště ze strany USA, hlavního strategického ochránce Saudské Arábie.

Saúdové nemají lehkou volbu. Obávají se, že spolupráce s Američany nemusí být zárukou dlouhodobé stability a že ústupek v tak zásadním arabském sporu, jako je spor kolem Iráku, může dále podkopat jejich domácí legitimitu.

https://prosyn.org/nUSxvHVcs