Irácké dilema Saúdské Arábie

Saudská Arábie vystoupila z opozice arabského světa proti vojenské akci v Iráku, když ministr zahraničí Saúd al-Faisal prohlásil, že by království povolilo použít své vojenské základny v případě, že OSN útok na Irák schválí. Oficiální saúdský tisk vysvětluje tento nový postoj tak, že odráží přání vlády plnit rezoluce rady bezpečnosti. Také to ale podtrhuje vzrůstající pocity vnitřní křehkosti a vnější zranitelnosti saúdského režimu.

Domácí tlak na saúdskou královskou rodinu al-Saúdů vyrůstá ze široce rozšířeného odporu proti jakékoli válce s Irákem stejně jako proti americké vojenské přítomnosti. Odpor nepřichází jen z ulic, ale také z náboženského hnutí wahabiů, které je dlouhodobým spojencem Saúdů a rovněž zdrojem jejich legitimnosti. Tlak zvenčí pak vzniká zvláště ze strany USA, hlavního strategického ochránce Saudské Arábie.

Saúdové nemají lehkou volbu. Obávají se, že spolupráce s Američany nemusí být zárukou dlouhodobé stability a že ústupek v tak zásadním arabském sporu, jako je spor kolem Iráku, může dále podkopat jejich domácí legitimitu.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/nUSxvHVcs