Dětský krůček Saúdské Arábie k demokracii

Volby v Iráku a volba prezidenta Palestinské samosprávy, plánované na tento měsíc, sice možná figurují v novinových titulcích po celém světě, ale kromě nich probíhá také další potenciálně dalekosáhlý hlasovací proces, byť mnohem méně sledovaný: registrace ke komunálním volbám v Saúdské Arábii, plánovaným na polovinu února. Vzhledem k tomu, že Saúdská Arábie je srdcem některých nejsilnějších islamistických proudů, může mít toto její úsilí – bude-li úspěšné a stane se předzvěstí dalších potřebných změn – ještě hlubší dopad než volby v Iráku a v Palestině.

Očekává se, že o 1 700 křesel v 178 místních radách svede boj přibližně 40 000 Saúdů. Nadšení je zřejmé a v plném proudu je již i velmi živá předvolební kampaň. Členové saúdské královské rodiny se tohoto závodu neúčastní, neboť se již nyní těší rozhodující politické moci. Vycítili však vzrušení veřejnosti a dali si záležet, aby se nechali místními i mezinárodními sdělovacími prostředky vyfotografovat při registraci k vydání voličských průkazů.

Podle měřítek západních, ale i mladých demokracií ve třetím světě jsou komunální volby v Saúdské Arábii mimořádně skromnou záležitostí. V saúdském kontextu však představují skutečný průlom.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/MmOu4T5cs