3

Uskutečňování saúdského snu

IRVING, TEXAS – Saúdská Arábie chce všechno najednou: zachránit OPEC, dosáhnout diverzifikace příjmů a industrializace a zachovat si tržní podíl v oblasti surové ropy, ropných produktů, petrochemických látek a kapalin ze zemního plynu. Zda Saúdové uspějí, z velké části určí odvětví břidlicové energetiky ve Spojených státech.

Americká břidlicová revoluce rozdělila OPEC podle jakosti surové ropy jejích členů. Vývozci lehké sladké ropy – například Alžírsko, Angola a Nigérie – přišli v USA o téměř veškerý tržní podíl, zatímco vývozci kyselé či těžší ropy, včetně Saúdské Arábie a Kuvajtu, ztratili jen málo.

Jelikož téměř veškerá ropa těžená ve státech Perského zálivu je kyselá a většina globálního přebytku je sladká, seškrtání produkce v Saúdské Arábii a sousedních zemích nemůže ceny vytlačit zpět nahoru a uvést trh s ropou do rovnováhy. Jediným způsobem jak toho dosáhnout – a předejít rozpadu OPEC – by bylo omezit produkci lehké sladké ropy, včetně těžby prováděné americkými producenty, kteří by tak ztratili tržní podíl. Kdyby k tomu došlo, u cen ropy by se dal očekávat opět relativně rychlý vzestup.

Pokud však Saúdská Arábie zachová věrnost svým strategickým rozvojovým cílům, nízké ceny ropy přetrvají. Od 70. let se někteří členové OPEC, pod vedením Saúdské Arábie, snaží diverzifikovat své průmyslové základny propagací sektorů s konkurenční výhodou, jako je petrochemický průmysl a výstavba obřích rafinerií, aby mohli vyvážet produkty s vyšší přidanou hodnotou. Zároveň s cílem zvýšit příjmy rozšířily export kapalin ze zemního plynu, které se nezapočítávají do kvót OPEC.