jamal khashoggi OZAN KOSE/AFP/Getty Images

Mučednictví Džamála Chášakdžího

AMMÁN – Londýnský deník Al-Araby Al-Jadeed nedávno zveřejnil karikaturu, jejímž autorem je jordánský kreslíř Emad Hadždžádž. Vyobrazuje muže bez obličeje v červenobílé kefíji, jak v hnědém kaftanu dělá rozmáchlé gesto, takže to téměř vypadá, že provádí kouzelnický trik. Svým pohybem přitom víří papíry. Na spodním okraji obrázku je vidět vzpínající se ruka jiného muže oblečeného zřejmě v bílé košili. Ruka jako by právě upustila pero a snaží se něčeho zachytit, aby se zachránila. Název karikatury zní: „Zmizení saúdského novináře Džamála Chášakdžího“.

Název tedy pojmenovává oběť, ale ne pachatele. Pravda je však taková, že každý Arab – a v podstatě všichni lidé na světě – přesně ví, kdo nese zodpovědnost za Chášakdžího zmizení: saúdskoarabský korunní princ Mohamed bin Salmán. Už sama skutečnost, že věhlasný karikaturista musel skrýt obraz viníka, přitom nejlépe vypovídá o strachu, který pociťují nezávislí novináři v arabském světě. Chášakdžího zmizení jejich úzkost jen prohloubilo.

O arabských státech se už dlouho ví, že odměňují novináře, kteří se drží oficiální linie, a trestají lidi jako Chášakdží, kteří mají odvahu sdělovat mocným pravdu. Od nezdařených revolucí arabského jara – z nichž jedině ta tuniská skončila úspěchem – se občané v celém tamním regionu musí rozhodovat mezi radikálními islamistickými režimy a vojenskou vládou. Snahy o předložení demokratické alternativy se setkávají se systematickým potlačováním.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/fW1gTljcs