Homosexuálové a nová veřejná filozofie

LONDÝN – Tisíce let stará soustředěnost lidstva na kolektivní přežití už není hlavní starostí, a tak pozornost hrstky šťastných společností na Západě pohlcují otázky lidských práv čili práv jednotlivce. V posledních desetiletích zažíváme druhý rozkvět individualismu souvisejícího s mysliteli devatenáctého století, jako byl John Stuart Mill.

Práva jednotlivce překryla vlna běsů první poloviny dvacátého století. Od 60. let se ale vášně do té doby vynakládané na nápravu kolektivních křivd čím dál silněji přelévají do zabezpečování práv lidských bytostí jako jednotlivců. Ostatně můžeme-li říct, že dnes Západ má určitou veřejnou filozofii, jedná se o filozofii lidských práv.

Drobným, ale příznačným příkladem je současná debata v britském parlamentu o návrhu zákona přiznávajícího párům stejného pohlaví právo na manželství, která přichází poté, co na jaře bylo o uzákonění stejnopohlavních sňatků rozhodnuto ve Francii. Británie má skutečně tak trochu zpoždění: sňatky homosexuálů povoluje už třináct zemí a obvykle konzervativní současný Nejvyšší soud USA nedávno zrušil „Zákon na ochranu manželství“, přijatý v roce 1996 výslovně s cílem zapovědět homosexuální sňatky, jakož i zákon zakazující manželské svazky homosexuálů v Kalifornii.

https://prosyn.org/bQnP0AHcs