dixon1_Sebnem CoskunAnadolu AgencyGetty Image_chadgirlrefugeeschool Sebnem Coskun/Anadolu Agency/Getty Images

Jak zacelit propast příležitostí v Sahelu

WASHINGTON – V záplavě ponurých titulků a ještě černějších prognóz se snadno zapomíná, že svět je na tom dnes v mnoha směrech lépe než kdykoliv dříve. Od roku 1990 se téměř 1,1 miliardy lidí vymanilo z extrémní chudoby. Míra chudoby se dnes pohybuje pod 10% – to je nejnižší hodnota v dějinách lidstva. Téměř ve všech zemích jsou lidé zdravější a vzdělanější než kdy dříve. Jak ovšem zdůrazňuje nedávno zveřejněná zpráva Goalkeepers, pro řadu lidí z celého světa i nadále zůstává normou strádání a při snaze zajistit si zdravý a produktivní život stále narážejí na vysoké překážky.

Nikde to neplatí více než mezi nejchudšími obyvateli subsaharského regionu Sahel. Země Sahelu se řadí na nejnižší příčky indexu lidského kapitálu, který kvantifikuje příspěvek zdraví a vzdělání k produktivitě příští generace zaměstnanců. Podle zprávy Goalkeepers existuje u dítěte v Čadu 55krát vyšší pravděpodobnost úmrtí v prvních pěti letech života než u dítěte ve Finsku. Téměř polovina obyvatel Čadu žije pod hranicí chudoby, pouze 50% dětí chodí do školy a jen 15% šesťáků dokáže přečíst jednoduchý příběh. Chudobu dále zhoršují klimatické změny, konflikty a vysídlování, takže je pro rodiny ještě těžší investovat do lidského kapitálu.

Chtějí-li vlády zajistit, aby všichni lidé – nejen ti, kteří mají to štěstí a narodili se do relativně privilegovaného zeměpisného, genderového či společensko-ekonomického prostředí – mohli naplnit svůj potenciál, musí více investovat do tvorby lidského kapitálu. To znamená posílit vzdělávací systémy, aby občané mohli získat kvalifikaci, kterou potřebují k hospodářské prosperitě. A také to znamená zajistit přístup ke kvalitním zdravotnickým a výživovým službám.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/73tnYPVcs