0

Saddámova stalingradská strategie

Saddám Husajn je sice expert v oblasti vnitrostátních represí, ale je naprosto neschopný coby vojenský stratég, a proto se domnívá, že může bojovat a zvítězit. Zdá se, že jeho strategií je bránit Bagdád jako další Stalingrad, ulici za ulicí, dům za domem.

Vojenská strategie, která dobrovolně začíná tím, čím většina válek končí, tedy pouličními bitkami při obraně hlavního města, je rozhodně originální. Je také realistická, totiž tím, že se vůbec nepokouší bránit irácké hranice proti americkému letectvu.

Je ale fantazií myslet si, že obyvatelé Bagdádu budou bránit Saddámův režim. Saddám může od Iráčanů očekávat nanejvýš zasmušilou pasivitu. Boje v ulicích budou muset vést ti, proti nimž je zacíleno letecké bombardování: Saddámovy elitní jednotky.

Zda budou bojovat i po těžkém bombardování, záleží na úspěchu vzdušného úderu. Je nepravděpodobné, že by Saddámovy elitní jednotky byly zasaženy v dobře rozpoznatelných kasárnách. Mohly by ovšem být přistiženy ve svých leženích, a to i když se budou často přesouvat. Vojsko lze samozřejmě ochránit před rizikem bombardování tím, že se vojáci rozmístí mezi civilní obyvatele, ale obrněná vozidla a dělostřelectvo nelze ukrýt v obytných domech.