Sadatova cesta po 30 letech

TOLEDO – Pokud „jeden odvážný člověk vytvoří většinu“, jak prohlásil Andrew Jackson, pak egyptský prezident Anvar Sadat před 30 lety, v listopadu 1977, právě takovým člověkem byl. Jeho mírová nabídka Izraeli ohromila Blízký východ. Vydal se, jak sám řekl, „na konec světa“ (totiž do jeruzalémského Knessetu) a k nepoznání tím změnil politiku v regionu.

Od toho okamžiku už otázka pro Araby nezněla, jak zničit Izrael, nýbrž jak s ním dosáhnout urovnání. Svým dramatickým krokem do budoucnosti poučil Sadat arabské vládce o realitě měnícího se světa.

Sadatova mírová nabídka se totiž zrodila ze střízlivé strategické analýzy mocenské rovnováhy v regionu. Bylo mu jasné, že Izrael je jadernou mocností, která se v říjnu 1973 znovu ukázala jako neporazitelná v konvenční válce – ve válce, od níž si ani sám Sadat nesliboval vítězství, když ji rozpoutával.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/vi7XMlv/cs;