sackler courtyard london JUSTIN TALLIS/AFP/Getty Images

Špinavé peníze a pošpiněná dobročinnost

MELBOURNE – Rok 2017 byl už třetím v řadě, kdy se ve Spojených státech snížila očekávaná délka dožití. K poklesu dochází, protože nižší úmrtnost dětí a seniorů přebíjí stoupající úmrtnost bělochů ve středním věku. Proč ale umírá víc bílých Američanů středního věku?

Princetonští ekonomové Anne Caseová a Angus Deaton jako na významný faktor poukázali na opioidovou epidemii. Údaje z Center USA pro kontrolu a prevenci nemocí ukazují, že v letech 1999 až 2017, zemřelo na předávkování související s opioidy na předpis téměř 218 000 lidí. Počet obětí během uvedeného období vzrostl pětinásobně.

Lékem, který za toto katastrofální zneužívání opioidů na předpis nese hlavní zodpovědnost, je OxyContin, vyráběný společností Purdue Pharma LP, která na jeho prodeji údajně vydělala víc než 31 miliard dolarů. Dominance OxyContinu mezi opioidy na předpis nevyplynula z nějakých výhod, které by mu byly vlastní; několik pečlivě řízených pokusů dospělo k závěru, že žádné nemá. Za svůj úspěch vděčí agresivnímu marketingu firmy Purdue, jejímž průkopníkem byl Arthur Sackler.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/Y8QnTqjcs