Manchester rooftop view Andrew Aitchison/Getty Images

Udělejme z Rezavého pásu strojovnu

LONDÝN – Před několika dny se nově zvolený americký prezident Donald Trump uchýlil na Twitter – své oblíbené médium – a deklaroval, že nepotřebuje svolení Číny k tomu, aby kontaktoval Tchaj-wan, poněvadž Čína také nežádala o povolení k devalvaci své měny. V tu chvíli se moje naděje, že Trumpovo zemětřesení bude pro Spojené státy ekonomicky přínosné, o něco zmenšila.

Domnívám se, že rozvinuté ekonomiky potřebují impulz, aby vybředly z malátnosti, do které upadly po roce 2008, a aby se přestaly nadměrně spoléhat na uvolněnou měnovou politiku. Vzhledem ke svému sklonu obracet všechno vzhůru nohama se Trump jevil pro tuto práci jako vhodný kandidát. Aby však Trumpovo čeření stojatých vod skutečně USA pomohlo, muselo by se zaměřovat na základní ekonomické ukazatele, nikoliv na zjednodušená – a často falešná – populistická gesta.

Soudě podle Trumpových nařčení na adresu Číny se zdá, že se tento muž jen snaží vířit hladinu a burcovat své spojence – místo aby sledoval jakoukoliv konstruktivní agendu. Jakýkoliv rozumný pozorovatel Číny – včetně některých Trumpových poradců, s nimiž jsem v minulosti spolupracoval – přece ví, že tato země svou měnu už nějakou dobu nedevalvovala.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/GeeQ3L7/cs;
 1. Patrick Kovarik/Getty Images

  The Summit of Climate Hopes

  Presidents, prime ministers, and policymakers gather in Paris today for the One Planet Summit. But with no senior US representative attending, is the 2015 Paris climate agreement still viable?

 2. Trump greets his supporters The Washington Post/Getty Images

  Populist Plutocracy and the Future of America

  • In the first year of his presidency, Donald Trump has consistently sold out the blue-collar, socially conservative whites who brought him to power, while pursuing policies to enrich his fellow plutocrats. 

  • Sooner or later, Trump's core supporters will wake up to this fact, so it is worth asking how far he might go to keep them on his side.
 3. Agents are bidding on at the auction of Leonardo da Vinci's 'Salvator Mundi' Eduardo Munoz Alvarez/Getty Images

  The Man Who Didn’t Save the World

  A Saudi prince has been revealed to be the buyer of Leonardo da Vinci's "Salvator Mundi," for which he spent $450.3 million. Had he given the money to the poor, as the subject of the painting instructed another rich man, he could have restored eyesight to nine million people, or enabled 13 million families to grow 50% more food.

 4. An inside view of the 'AknRobotics' Anadolu Agency/Getty Images

  Two Myths About Automation

  While many people believe that technological progress and job destruction are accelerating dramatically, there is no evidence of either trend. In reality, total factor productivity, the best summary measure of the pace of technical change, has been stagnating since 2005 in the US and across the advanced-country world.

 5. A student shows a combo pictures of three dictators, Austrian born Hitler, Castro and Stalin with Viktor Orban Attila Kisbenedek/Getty Images

  The Hungarian Government’s Failed Campaign of Lies

  The Hungarian government has released the results of its "national consultation" on what it calls the "Soros Plan" to flood the country with Muslim migrants and refugees. But no such plan exists, only a taxpayer-funded propaganda campaign to help a corrupt administration deflect attention from its failure to fulfill Hungarians’ aspirations.

 6. Project Syndicate

  DEBATE: Should the Eurozone Impose Fiscal Union?

  French President Emmanuel Macron wants European leaders to appoint a eurozone finance minister as a way to ensure the single currency's long-term viability. But would it work, and, more fundamentally, is it necessary?

 7. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now