Ruská cesta do izolace

Příští týden se na Slovensku sejdou prezidenti Putin a Bush. Sílící autoritářské sklony v Rusku a oranžová revoluce na Ukrajině podle všeho ukončily „námluvy“ těchto dvou mužů. Předseda ruského Výboru pro zahraniční a obrannou politiku Sergej Karaganov hodnotí narůstající problémy zahraniční politiky Ruska.

Před dvěma lety se Rusové mohli dívat na svět s uspokojením. Na diplomatickém kolbišti jsme působili silněji, než k čemu nás mohla opravňovat hospodářská a vojenská síla. To už však neplatí.

Loňský rok přinesl některé úspěchy, z nichž nejdůležitější je skutečnost, že náš zahraniční dluh, který omezuje naši hospodářskou suverenitu, je již téměř splacen. Jinak sice objektivní síla Ruska zůstává bez změny, avšak náš vliv na mezinárodní záležitosti poklesl. Rusko by mělo být cenným partnerem – od blízkovýchodní otázky až po válku s terorismem a úsilí omezit šíření zbraní hromadního ničení. Přesto na těchto tématech nelze rozpoznat žádnou zřetelnou ruskou „stopu“. Dokonce ani prohlubující se roztržka mezi Evropou a Amerikou nezastavila ztrátu ruské reputace.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/7I5aRHPcs