Ruská populační imploze

Alexandr Solženicyn zavedl před lety termín „ochrana lidu“, čímž měl na mysli kulturní přežití Ruska. Dnes se tento obrat týká Ruska v mnohem doslovnějším smyslu.

Přestože jsem fyzik, začal jsem asi před 15 lety studovat demografii v přesvědčení, že klíčový globální problém nepředstavuje ani tak hrozba jaderného vyhlazení, jako spíše dynamika populačního růstu. O to chmurnější bylo poznání, že Rusko čelí opačnému problému: rapidnímu úbytku obyvatelstva, který ohrožuje všechny aspekty ruského života.

Během pouhých deseti posledních let klesl počet obyvatel v Rusku o 9,5 milionu, přestože se mnoho Rusů vrátilo do země z někdejších sovětských republik. Porodnost se sice od roku 2000 poněkud zvýšila a dnes činí téměř 1,5 milionů dětí ročně, ale stále je to o 700 000-800 000 méně, než kolik by bylo zapotřebí k prosté reprodukci obyvatelstva.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/bjwLUZv/cs;