0

Ruská neurotická invaze

PAŘÍŽ – Právě v okamžiku, kdy Čína dostávala „zlatou medaili“ v diplomacii za úspěch zahajovacích slavností v Pekingu, Rusko si vysloužilo „červenou kartu“ za krajní a nepřiměřenou surovost své vojenské intervence v Gruzii. Záměrem Číny je svádět svět a imponovat mu počtem svých olympijských medailí, kdežto Rusko chce svět ohromit předváděním své vojenské nadřazenosti. Čínská měkká moc versus ruská tvrdá moc: zvolené směřování obou zemí odráží jejich naprosto odlišnou míru sebevědomí.

Čína se sice vůči Západu staví do pozice oběti, ale její lídři vědí, že země je zpátky na světové scéně na úrovni, jakou považují za odpovídající a oprávněnou. Samozřejmě že na domácí scéně čínským lídrům sebedůvěra schází a podle toho se k vlastním občanům chovají. Avšak zatímco Čína dělá nepatrný krok vpřed, Rusko dělá obrovský krok vzad.

Gruzie a Rusko si už mnoho let zahrávají s ohněm a válka na Kavkaze se jevila jako předurčená. Každá ze stran čekala na chybný krok druhého, aby použila své trumfy.

Je víc než pravděpodobné, že mladý a impulzivní gruzínský prezident Michail Saakašvili se chytil do pasti, kterou sám pomáhal stvořit. Chtěl svým západním partnerům předvést, že Gruzie potřebuje ochranu NATO před Ruskem a že vstup je proto naléhavý.