Nahý veřejný prostor v Rusku

Ti, kdo na konci 90. let žili v Moskvě, se často setkávali se zvláštními - a většinou nesrozumitelnými - billboardy. Na prvním takovém billboardu byla ženská tvář, ale žádné mýdlo ani parfém. Ani žádný název výrobku. Jen stručné: „Miluji tě." Kdo onu ženu miloval a proč chtěl, aby o jeho vášni všichni věděli? Šuškalo se, že některý z nejbohatších mužů Ruska chce udělat dojem na svou milou.

Pak se objevil billboard zobrazující mužskou tvář, na niž se snášely mince cizích měn. Nápis říkal: „Roma se stará o Rodinu, Rodina se stará o Romu. Gratulujeme! Roma si našel místo nahoře."

Toto sdělení se také nikdy nedočkalo veřejného vysvětlení, jen zvěstí - totiž že „Roma" je Roman Abramovič (to bylo ještě dlouho před tím, než magnát koupil fotbalový klub Chelsea a stal se světovou celebritou) a že má úzké vztahy se skupinkou blízkou tehdejšímu prezidentovi Borisi Jelcinovi, známou jako „Rodina". Ani ti, kdo tvrdili, že o Romovi ledacos vědí, si nebyli jistí, kdo reklamu objednal. Bralo se jednoduše za samozřejmé, že to, co by mělo být veřejným prostorem - totiž ulice Moskvy -, bylo vhodným místem pro mlhavě výhrůžnou osobní zprávu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/kV1GBb2/cs;