Fašistické pokušení Ruska

Dnešní Kreml se domnívá, že demokracie v Rusku se budovala příliš rychle. Vláda neříká, že je proti demokracii, ale jen že demokracie je předčasná a že je zapotřebí ji pozdržet – tato logika vysvítá z většiny oficiálních rozhodnutí.

Na začátku tohoto desetiletí tudíž začala demontáž demokratické soustavy brzd a rovnováh, jež byla vybudována v 90. letech 20. století. Před rokem 2000 tu byl vlivný nezávislý tisk a parlament, který byl sice věrný prezidentovi, ale přesto nezávislý. Rada federace (horní komora dumy) si také zachovávala nezávislost, ač byla k prezidentovi všeobecně loajální, stejně jako oblastní gubernátoři. Dále tu byli vlivní podnikatelé a obchodní organizace, které se aktivně podílely na rozhodovacím procesu. V důsledku odstranění těchto brzd a rovnováh prudce upadla kvalita vládních rozhodnutí.

Nechvalně proslulý zákon o monetarizaci sociálních výhod, který převádí materiální příspěvky na peněžité dávky, je vzorovým příkladem. Navzdory principiální správnosti kroku bylo opatření špatně připraveno a realizováno a vláda se vážným způsobem přepočítala ve věci jeho důsledků pro státní kasu. Navíc vyvolal masové sociální protesty, což vláda zjevně nepředpokládala.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/M7QZErD/cs;