Centrum Ruska se pomalu rozpadá

MOSKVA: Po celých devět let postkomunistické transformace překonávaly politické bloky v Rusku jen obtížně a poměrně negativně propast, která je dělila od plodné spolupráce, a to vše v době, kdy země zoufale potřebovala rozhodné a pozitivní kroky. Nedávno však byla ruská politika svědkem náhlého přívalu politických sňatků. Některé byly zjevně taktické, jiné unáhlené, s nádechem zoufalství. Všechny podobné aliance mají nicméně jedno společné: odhalují politickou decentralizaci Ruska, která je dnes zřejmě již nezvratná.

Důkaz o síle politické decentralizace Ruska přišel ze samotného centra. Strana moskevského starosty Jurije Lužkova Otěčestvo (Vlast) se spojila s hnutím Celé Rusko, které sdružuje většinu oblastních gubernátorů. S nimi jako oporou v zádech si Lužkov mohl troufnout přilákat na post prezidentského kanditáta Jegenije Primakova, bývalého premiéra a prý nejdůvěryhodnějšího a neoblíbenějšího politika dnešní ruské politiky, kterého prezident Jelcin v květnu odvolal z premiérského křesla právě pro jeho popularitu.

První oblastní gubernátoři byli v podstatě loutkami v rukou Borise Jelcina. Ten je totiž po rozpadu Sovětského Svazu jmenoval do úřadů a zhusta využíval jejich vlivu v horní komoře Dumy k ovládání dolní komory, kde měli převahu komunisté. V polovině devadesátých let se ale z gubernií staly volené úřady, díky čemuž se role gubernátora v ruském politickém systému z právního hlediska napravila a mnohonásobně zvýraznila. Gubernátoři si nyní žárlivě střeží svou moc a společně brojí proti svým vetřelcům a nespokojencům. Není bez zajímavosti, že gubernátor má zásadní slovo při rozhodování, zda se oblast pod jeho správou stane cílem zahraničních investic nebo ne.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/feMjS5F/cs;