Ambivalentní muslimské dědictví Ruska

Ruský prezident Vladimír Putin na své nedávné cestě do Bruselu šokoval jak evropské politiky, tak novináře slovy o islámské touze nastolit globální chalífát. Ve svých dráždivých projevech Putin představuje ruskou brutální válku proti Čečenům jako příspěvek své vlasti k mezinárodnímu boji proti islámskému terorismu. Ale je to skutečně tak?

Ruské snahy potlačit Čečenské povstání nejsou ničím jiným než další krvavou kapitolou dvousetleté koloniální politiky, jejíž počátky spadají do doby ruského porobení národů kavkazského pohoří v kruté válce, která trvala třicet let. Plameny této války dlouho neuhasínaly ani s nástupem sovětské éry a roku 1944 byla celá čečenská populace násilně deportována do Střední Asie.

O padesát let později prezident Jelcin ve válce pokračoval, když Čečeni učinili nový pokus o nezávislost. Z dějinného hlediska je tedy případnější dnešní válku v Čečensku srovnávat s jinými velkými válečnými střety období dekolonializace, obzvláště s krvavou francouzskou válkou v Alžíru, než ji vnímat jako ,,střet civilizací" nebo válku proti teroru.

https://prosyn.org/2d2y5MAcs