Ruský program „ropa za vědomosti“

Kdykoli natankujete plnou nádrž svého úsporného evropského auta či amerického terénního vozu, zaplatíte tolik, kolik si ruský učitel vydělá za měsíc. A pokaždé, když zaplatíte, přispějete režimu, který jako na svůj hlavní produkt nespoléhá na informace, ale na energie. Financujete věci předmoderní a neefektivní, ba může to být i horší: pokaždé, když zaplatíte, spolupracujete snad s politickým zlem.

Rusko zahájilo rok 2006, kdy předsedá skupině G8, vyhlášením plynové války Ukrajině. Rusko má praktický monopol na dodávku, a tak usoudilo, že může diktovat ceny. Ukrajina ale má praktický monopol na tranzit, takže Rusko z této slepé uličky vycouvalo, jakmile poklesly dodávky do západní Evropy.

Moderní ekonomiky se nespoléhají na monopoly, nýbrž na konkurenční soutěž. Současní Rusové spotřebovávají konkurenční výrobky: cereálie Nestlé, automobily Mercedes, filmy z Hollywoodu. Potíž je v tom, že je nevyrábějí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/iuBQmoL/cs;