Obamův ruský zátaras

MOSKVA – Americký prezident Barack Obama v nedávném projevu v Berlíně znovu potvrdil svůj závazek k jadernému odzbrojení a navrhl kroky k dosažení tohoto cíle. Rusko však dalo najevo, že nemá v plánu usilovat v brzké době o další zmenšení svého jaderného arzenálu.

V projevu proneseném téměř 50 let poté, co prezident John F. Kennedy oslovil toto tehdy rozdělené město a zdůraznil hodnotu kontroly zbraní mezi protivníky, oznámil Obama, že Spojené státy jsou připraveny redukovat svůj jaderný arzenál až o jednu třetinu. Kromě toho navrhl významná omezení počtu taktických jaderných zbraní (TNW) rozmístěných v Evropě. Navíc vyzval mezinárodní společenství, aby obnovilo snahu zabránit Íránu a Severní Koreji ve vývoji jaderných zbraní, uvedlo v platnost Smlouvu o všeobecném zákazu jaderných zkoušek i navrhovanou Smlouvu o zákazu výroby štěpných materiálů a učinilo jadernou energii bezpečnější.

Před třemi lety se zdálo, že Rusko sdílí Obamovu touhu posunout se nad rámec jaderných postojů z dob studené války – obě země se dohodly, že v rámci Nové dohody o snížení počtu strategických zbraní (New START) omezí počet svých rozmístěných zbraní na 1550. Rusko pokládá smlouvu New START za jakýsi „zlatý standard“ stojící na základních principech – mírné a vyvážené snižování během dlouhého časového období, dostatečná, ale ne přehnaná ověřovací opatření a uznání spojitosti mezi strategickým útokem a obranou –, které by se měly aplikovat na všechny budoucí smlouvy o kontrole zbraní.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/BU2P6Ew/cs;