0

Rusko debatuje o budoucnosti

JAROSLAVĽ – Mnoho lidí tvrdí, že Rusko postrádá „občanskou společnost“. Částečně to však vynahrazuje tím, že má dosti zajímavou veřejnou sféru, ve které se diskutuje o závažných tématech a kde se záblesky velkoleposti neomezují výlučně na televizní štěky.

V první polovině září se krátce po sobě konala setkání dvou významných ruských politických skupin: Valdajského diskusního klubu a Globálního politického fóra. První setkání se konalo na lodi a končilo večeří s premiérem Vladimirem Putinem v Soči na Černém moři. Druhé setkání se uskutečnilo v Jaroslavli a vyvrcholilo sympoziem za účasti prezidenta Dmitrije Medveděva. Vědci, členové mozkových trustů a novináři (ruští i zahraniční) se připojili ke špičkám politiky a byznysu, aby společně diskutovali o budoucnosti Ruska.

Tyto akce byly neobvyklé hned ve třech typicky ruských ohledech. Za prvé o ně byl obrovský mediální zájem. Dokonce i ten nejplašší akademik se v Rusku může náhle stát televizní hvězdou.

Za druhé to byla ochota Putina i Medveděva veřejně se setkat s experty na jejich intelektuálním hřišti. Napadá mě jediný západní politický vůdce, který měl v poslední době dostatek sebevědomí učinit něco podobného: Bill Clinton.