Rusko překračuje únosnou mez

NEW YORK – V uplynulých týdnech a rocích jsme oba tvrdili, že Rusko vůči Gruzii a jejímu prozápadnímu, demokraticky zvolenému prezidentu Michailu Saakašvilimu uskutečňuje politiku usilující o změnu režimu. Předpověděli jsme, že nevloží-li se do věci důrazně a jednotně Západ, blíží se válka.

Teď eskalace násilí v Jižní Osetii tragicky vyvrcholila totální ruskou invazí do Gruzie. Západ, především Spojené státy, mohl této válce předejít. Nablízku je zlomový okamžik ve vztazích Západu s Ruskem v éře po skončení studené války.

Co přesně se v Jižní Osetii minulý týden stalo, je nejasné. Každá ze stran bude obhajovat svou verzi. Bez pochyb ovšem víme, že Gruzie reagovala na opakované provokativní útoky jihoosetinských separatistů řízených a financovaných Kremlem. Nejde o válku, kterou by si Gruzie přála; byla přesvědčena, že prostřednictvím strategie měkké moci se v Jižní Osetii pomalu prosazuje.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/kxts8O6/cs;