9

Nová čínsko-ruská aliance?

CAMBRIDGE – Někteří analytici se domnívají, že rok 2014 předznamenal příchod nové éry geopolitiky ve stylu studené války. Invaze na Ukrajinu a anexe Krymu z popudu ruského prezidenta Vladimira Putina se na straně Evropy a Spojených států setkaly s tvrdými hospodářskými sankcemi, což oslabilo ruské styky se Západem a vyvolalo v Kremlu dychtivou touhu posílit vazby na Čínu. Otázka zní, zda se Rusku podaří vytvořit s Čínskou lidovou republikou skutečnou alianci.

Na první pohled se to zdá představitelné. Tradiční teorie rovnováhy moci koneckonců naznačuje, že protiváhou amerického prvenství v oblasti mocenských zdrojů by mělo být čínsko-ruské partnerství.

Ještě přesvědčivější je možná skutečnost, že pro toto partnerství existuje historický precedens. V 50. letech minulého století byly Čína a Sovětský svaz spojenci proti USA. Když americký prezident Richard Nixon otevřel svou zemi v roce 1972 Číně, tato rovnováha se vychýlila a USA s Čínou začaly spolupracovat, aby omezily vzestup moci Sovětského svazu, jejž pokládaly za nebezpečný.

Po rozpadu Sovětského svazu tato faktická americko-čínská aliance skončila a započalo navazování přátelských styků mezi Ruskem a Čínou. V roce 1992 obě země prohlásily, že usilují o „konstruktivní partnerství“; v roce 1996 učinily pokrok směrem ke „strategickému partnerství“ a v roce 2001 podepsaly smlouvu o „přátelství a spolupráci“.