Nová čínsko-ruská aliance?

CAMBRIDGE – Někteří analytici se domnívají, že rok 2014 předznamenal příchod nové éry geopolitiky ve stylu studené války. Invaze na Ukrajinu a anexe Krymu z popudu ruského prezidenta Vladimira Putina se na straně Evropy a Spojených států setkaly s tvrdými hospodářskými sankcemi, což oslabilo ruské styky se Západem a vyvolalo v Kremlu dychtivou touhu posílit vazby na Čínu. Otázka zní, zda se Rusku podaří vytvořit s Čínskou lidovou republikou skutečnou alianci.

Na první pohled se to zdá představitelné. Tradiční teorie rovnováhy moci koneckonců naznačuje, že protiváhou amerického prvenství v oblasti mocenských zdrojů by mělo být čínsko-ruské partnerství.

Ještě přesvědčivější je možná skutečnost, že pro toto partnerství existuje historický precedens. V 50. letech minulého století byly Čína a Sovětský svaz spojenci proti USA. Když americký prezident Richard Nixon otevřel svou zemi v roce 1972 Číně, tato rovnováha se vychýlila a USA s Čínou začaly spolupracovat, aby omezily vzestup moci Sovětského svazu, jejž pokládaly za nebezpečný.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/GTJn1Zf/cs;