Nová čínsko-ruská aliance?

CAMBRIDGE – Někteří analytici se domnívají, že rok 2014 předznamenal příchod nové éry geopolitiky ve stylu studené války. Invaze na Ukrajinu a anexe Krymu z popudu ruského prezidenta Vladimira Putina se na straně Evropy a Spojených států setkaly s tvrdými hospodářskými sankcemi, což oslabilo ruské styky se Západem a vyvolalo v Kremlu dychtivou touhu posílit vazby na Čínu. Otázka zní, zda se Rusku podaří vytvořit s Čínskou lidovou republikou skutečnou alianci.

Na první pohled se to zdá představitelné. Tradiční teorie rovnováhy moci koneckonců naznačuje, že protiváhou amerického prvenství v oblasti mocenských zdrojů by mělo být čínsko-ruské partnerství.

Ještě přesvědčivější je možná skutečnost, že pro toto partnerství existuje historický precedens. V 50. letech minulého století byly Čína a Sovětský svaz spojenci proti USA. Když americký prezident Richard Nixon otevřel svou zemi v roce 1972 Číně, tato rovnováha se vychýlila a USA s Čínou začaly spolupracovat, aby omezily vzestup moci Sovětského svazu, jejž pokládaly za nebezpečný.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/GTJn1Zfcs