Russia's economic future Alexander Nemenov/Getty Images

Potřást Rusku hospodářsky slabou rukou

CAMBRIDGE – Až se tento týden na summitu G20 v Hamburku ruský prezident Vladimir Putin setká se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem, neučiní tak z pozice ekonomické síly. Jistěže, přes prudký pokles cen ropy, který započal před třemi lety, se Rusku daří unikat těžké finanční krizi. Ale byť hospodářství po dvou letech hluboké recese pookřálo, budoucnost už se nezdá tak slibná, jak si tamní vedení ještě před pěti lety myslelo. Nedojde-li na seriózní hospodářské a politické reformy, nevěstí to nic dobrého Putinově schopnosti naplnit strategické ambice, jež s Ruskem má.

Když se Putin během konference moskevské banky v roce 2012 objevil na pódiu vedle laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Paula Krugmana, ruská hospodářská krize roku 1998 se jevila jako vzdálená vzpomínka. Při cenách ropy výrazně přesahujících sto dolarů za barel státní pokladna praskala ve švech. Putin mohl hrdě stavět přebytek ruského státního rozpočtu do kontrastu s rozsáhlými recesními schodky napříč Západem. Určitě jej těšilo, když ruské publikum nechal vyslechnout Krugmanův názor, že západní demokracie pro řešení globální finanční krize neudělaly ani zdaleka dost.

jiné debatě ruský akademický ekonom Sergej Gurijev (který později musel prchnout ze země) prohlásil, že dokud budou instituce jako soudy tak slabé, není naděje na diverzifikaci ruské ekonomiky, která se opírá o přírodní zdroje. Příliš mnoho klíčových rozhodnutí závisí na jediném člověku. Ve svém vystoupení v téže debatě jsem zdůraznil, že bez hlubokých reforem by strmý pokles světových cen energií vyvolal zásadní problémy.

https://prosyn.org/aKXWwwHcs