Rushdie na ruský způsob

Červen bude na ruských soudech krutým měsícem. Šestnáctého června odbojný oligarcha Michail Chodorkovskij i jeho „bratr ve zbrani" Platon Lebeděv konečně poprvé předstoupili před soudce měščanského okresního soudu. Případ bezpochyby upoutá pozornost ruského i mezinárodního tisku. Pouhý den před zahájením procesu s Chodorkovským však započalo slyšení v jiné věci, která není tak významná. V tomto případě se nejedná o oligarchy, kteří se snaží vměšovat do politiky, nýbrž o skupinu umělců a kurátorů, jejichž profesní činnost se nečekaně změnila v horký politický brambor.

V lednu 2003 zničila banda ruských pravoslavných aktivistů v Sacharovově muzeu a veřejném centru výstavu s názvem „Pozor! Náboženství". Organizátoři výstavy konstatovali, že chtějí upozornit na novou roli náboženských institucí v ruském životě. Pravoslavným fundamentalistům však umění připadalo rouhačské a urážlivé a někteří z nich výstavu zdemolovali.

V prosinci pak státní zástupci obvinili dva představitele Sacharovova muzea a tři organizátory výstavy z podněcování náboženské nesnášenlivosti. Všem nyní hrozí až pětileté vězení. Vandaly naopak představitelé církve oslavovali jako hrdiny. Veškerá obvinění proti nim byla stažena.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/EkOqxN9cs