2

Romney versus Obama

CAMBRIDGE – Prezidentské primárky ve Spojených státech sice ještě neskončily, ale je už téměř jisté, že kandidátem Republikánské strany, který se v listopadu postaví demokratickému prezidentovi Baracku Obamovi, se stane Mitt Romney.

Jako guvernér Massachusetts si Romney získal pověst schopného a umírněného konzervativce, kterýžto politický profil byl pro něj výhodný z hlediska jeho státního elektorátu. V primárkách však dominuje krajní pravé křídlo Republikánské strany, a tak se Romney usilovně snaží zbavit se nálepky „umírněného“ politika tím, že zaujímá velmi konzervativní postoje. Když se však nyní stal předpokládaným kandidátem své strany, musí se vrátit do politického středu, v němž se nachází většina voličů.

Který Mitt Romney je tedy skutečný? A jak mohou voliči oba kandidáty hodnotit?

Obama má jasně prokazatelnou bilanci, třebaže mnohé z těch, kteří ho v roce 2008 volili, tato bilance zklamala. Jeho stoupenci samozřejmě tvrdí, že se musel vyrovnat se dvěma již probíhajícími válkami a s nejhorší recesí od 30. let minulého století. Po kongresových volbách v roce 2010 navíc nepřátelsky naladěná a republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů blokovala jeho iniciativy.