Romano Prodi zvyšuje sázky

BRUSEL: Romano Prodi, nový předseda Evropské komise, věru neztrácel žádný čas a vrhnul se do boje za největší úkol, před kterým nyní Evropa stojí. Tím úkolem je tempo a míra rozšíření Evropské unie, a pak také vyrovnání se s faktem, co takové rozšíření bude znamenat pro samotnou EU. Je to úkol, jehož důsledky by mohly být velice nevítané, jak ze strany jednotlivých vlád, tak i voličů mnoha členských zemí. A tak se stalo, že Prodi oznámil v Evropském parlamentu, že doporučí, aby další negociace o členství (v současné době probíhající s pěti zeměmi střední a východní Evropy, plus Kypr) byly rovněž zahájeny se šesti žadateli druhé vlny: což je zbývajících pět zemí střední a východní Evropy, plus Malta.

Ve svém projevu Prodi rovněž naznačil, že balkánské země by se měly stát jakýmisi virtuálními členy Evropské unie, a to ještě předtím, než by se vůbec mohly kvalifikovat na skutečné členy. A dále řekl, že Turecko, na něž až dosud EU nahlíželo jako na politického vyděděnce, musí být také posuzováno coby potenciální kandidát, tedy za předpokladu, že nejprve uskuteční dalekosáhlé politické reformy.

První dojmy, jež Prodiho poznámky v několika kandidátských zemích vyvolaly, byly takové, že vyvolaly zdání doporučení, aby členství v EU mohlo být dosaženo snadněji a rychleji. Což ale bylo skutečně vážné nedorozumění. Buďme si totiž jisti, že Prodi doporučoval jen mnohem flexibilnější negociační proces, v němž by byli všichni kandidáti střední a východní Evropy posuzováni a hodnoceni podle svých dosažených výsledků; a tak by někteří individuální kandidáti z druhé vlny byli schopni dohonit ty z vlny první.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/RFHUzqQ/cs;
 1. China corruption Isaac Lawrence/Getty Images

  The Next Battle in China’s War on Corruption

  • Chinese President Xi Jinping knows well the threat that corruption poses to the authority of the Communist Party of China and the state it controls. 
  • But moving beyond Xi's anti-corruption purge to build robust and lasting anti-graft institutions will not be easy, owing to enduring opportunities for bureaucratic capture.
 2. Italy unemployed demonstration SalvatoreEsposito/Barcroftimages / Barcroft Media via Getty Images

  Putting Europe’s Long-Term Unemployed Back to Work

  Across the European Union, millions of people who are willing and able to work have been unemployed for a year or longer, at great cost to social cohesion and political stability. If the EU is serious about stopping the rise of populism, it will need to do more to ensure that labor markets are working for everyone.

 3. Latin America market Federico Parra/Getty Images

  A Belt and Road for the Americas?

  In a time of global uncertainty, a vision of “made in the Americas” prosperity provides a unifying agenda for the continent. If implemented, the US could reassert its historical leadership among a group of countries that share its fundamental values, as well as an interest in inclusive economic growth and rising living standards.

 4. Startup office Mladlen Antonov/Getty Images

  How Best to Promote Research and Development

  Clearly, there is something appealing about a start-up-based innovation strategy: it feels democratic, accessible, and so California. But it is definitely not the only way to boost research and development, or even the main way, and it is certainly not the way most major innovations in the US came about during the twentieth century.

 5. Trump Trade speech Bill Pugliano/Getty Images .

  Preparing for the Trump Trade Wars

  In the first 11 months of his presidency, Donald Trump has failed to back up his words – or tweets – with action on a variety of fronts. But the rest of the world's governments, and particularly those in Asia and Europe, would be mistaken to assume that he won't follow through on his promised "America First" trade agenda.