Romano Prodi zvyšuje sázky

BRUSEL: Romano Prodi, nový předseda Evropské komise, věru neztrácel žádný čas a vrhnul se do boje za největší úkol, před kterým nyní Evropa stojí. Tím úkolem je tempo a míra rozšíření Evropské unie, a pak také vyrovnání se s faktem, co takové rozšíření bude znamenat pro samotnou EU. Je to úkol, jehož důsledky by mohly být velice nevítané, jak ze strany jednotlivých vlád, tak i voličů mnoha členských zemí. A tak se stalo, že Prodi oznámil v Evropském parlamentu, že doporučí, aby další negociace o členství (v současné době probíhající s pěti zeměmi střední a východní Evropy, plus Kypr) byly rovněž zahájeny se šesti žadateli druhé vlny: což je zbývajících pět zemí střední a východní Evropy, plus Malta.

Ve svém projevu Prodi rovněž naznačil, že balkánské země by se měly stát jakýmisi virtuálními členy Evropské unie, a to ještě předtím, než by se vůbec mohly kvalifikovat na skutečné členy. A dále řekl, že Turecko, na něž až dosud EU nahlíželo jako na politického vyděděnce, musí být také posuzováno coby potenciální kandidát, tedy za předpokladu, že nejprve uskuteční dalekosáhlé politické reformy.

První dojmy, jež Prodiho poznámky v několika kandidátských zemích vyvolaly, byly takové, že vyvolaly zdání doporučení, aby členství v EU mohlo být dosaženo snadněji a rychleji. Což ale bylo skutečně vážné nedorozumění. Buďme si totiž jisti, že Prodi doporučoval jen mnohem flexibilnější negociační proces, v němž by byli všichni kandidáti střední a východní Evropy posuzováni a hodnoceni podle svých dosažených výsledků; a tak by někteří individuální kandidáti z druhé vlny byli schopni dohonit ty z vlny první.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/RFHUzqQ/cs;
 1. Chris J Ratcliffe/Getty Images

  The Brexit Surrender

  European Union leaders meeting in Brussels have given the go-ahead to talks with Britain on post-Brexit trade relations. But, as European Council President Donald Tusk has said, the most difficult challenge – forging a workable deal that secures broad political support on both sides – still lies ahead.

 2. The Great US Tax Debate

  ROBERT J. BARRO vs. JASON FURMAN & LAWRENCE H. SUMMERS on the impact of the GOP tax  overhaul.


  • Congressional Republicans are finalizing a tax-reform package that will reshape the business environment by lowering the corporate-tax rate and overhauling deductions. 

  • But will the plan's far-reaching changes provide the boost to investment and growth that its backers promise?


  ROBERT J. BARRO | How US Corporate Tax Reform Will Boost Growth

  JASON FURMAN & LAWRENCE H. SUMMERS | Robert Barro's Tax Reform Advocacy: A Response

 3. Murdoch's Last Stand?

  Rupert Murdoch’s sale of 21st Century Fox’s entertainment assets to Disney for $66 billion may mark the end of the media mogul’s career, which will long be remembered for its corrosive effect on democratic discourse on both sides of the Atlantic. 

  From enabling the rise of Donald Trump to hacking the telephone of a murdered British schoolgirl, Murdoch’s media empire has staked its success on stoking populist rage.

 4. Bank of England Leon Neal/Getty Images

  The Dangerous Delusion of Price Stability

  Since the hyperinflation of the 1970s, which central banks were right to combat by whatever means necessary, maintaining positive but low inflation has become a monetary-policy obsession. But, because the world economy has changed dramatically since then, central bankers have started to miss the monetary-policy forest for the trees.

 5. Harvard’s Jeffrey Frankel Measures the GOP’s Tax Plan

  Jeffrey Frankel, a professor at Harvard University’s Kennedy School of Government and a former member of President Bill Clinton’s Council of Economic Advisers, outlines the five criteria he uses to judge the efficacy of tax reform efforts. And in his view, the US Republicans’ most recent offering fails miserably.

 6. A box containing viles of human embryonic Stem Cell cultures Sandy Huffaker/Getty Images

  The Holy Grail of Genetic Engineering

  CRISPR-Cas – a gene-editing technique that is far more precise and efficient than any that has come before it – is poised to change the world. But ensuring that those changes are positive – helping to fight tumors and mosquito-borne illnesses, for example – will require scientists to apply the utmost caution.

 7. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now