Rolling Stones Cuba Mastrafoto/CON | Getty Images

„Dej mi úkryt“ před diktaturou

NEW YORK – Po průlomové návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy na Kubě by se bezplatný koncert Rolling Stones v Havaně mohl jevit jako relativně podružná událost. Obama oživil vztahy s Kubou po více než půlstoletí hlubokého nepřátelství. Stones složení z několika sedmdesátníků prostě jen hráli hlasitou muziku.

Ze symbolického hlediska však tento koncert vůbec nebyl podružný. Máme-li plně docenit význam vystoupení „Stounů“ před statisícovkami nadšených Kubánců, musíme pochopit, co znamenal rock and roll pro lidi žijící v komunistické diktatuře.

Například Československo bylo v 70. letech podobně jako jiné komunistické státy bezútěšným, tísnivým a neradostným místem, v němž udávali tón průměrní straničtí břídilové a tvůrčí projev se dusil pod dekou vynucovaného konformismu. Rock and roll se považoval za škodlivou formu kapitalistické dekadence. Koncem 70. let byli za výtržnictví zatčeni členové místní rockové skupiny s názvem Plastic People of the Universe, kteří zpívali v angličtině. Nahrávky Rolling Stones a dalších západních kapel byly zakázané.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/bTgd18bcs