0

Rogozin prezidentem

Nesu dobrou a špatnou zprávu, ale protože nevím, která je která, uvedu je v logickém pořadí. Za prvé, jméno příštího ruského prezidenta zatím není známo. Za druhé, je to Dmitrij Rogozin, nejproslulejší politik strany Vlast.

V budoucnu se pochopitelně může ještě všechno změnit, a to včetně ruských ústavních norem. Prozatím je však Dmitrij Rogozin jediným ruským politikem, který má jak skutečné vyhlídky na vítězství, tak s tím související, byť veřejně nedeklarované ambice jej dosáhnout.

V roce 1997, tři roky před prezidentskými volbami v roce 2000, existovalo mnohem více kandidátů; byla to opravdová přehlídka jmen zastupujících různé složky nomenklatury a politického spektra: Černomyrdin, Javlinskij, Lebeď, Lužkov, Němcov, Žirinovskij. Ne všichni měli realistické šance, ale každého z nich podporovala určitá konkrétní politická síla.

A dnes? Žádný z těchto někdejších kandidátů nevydržel být vážným politickým soupeřem, přestože někteří z nich jsou stále docela mladí. Stejně tak se prezidentský kandidát pravděpodobně nenajde ani mezi oblastními gubernátory nebo mezi předáky „starých" či „nových" stran. S výjimkou Dmitrije Rogozina. Proč?