Medicine tablets Tayna/Flickr

Přestaňte zdaňovat nemocné

WASHINGTON – Debata o přístupu k dostupným léčivům v rozvíjejících se a rozvojových zemích často přehlíží jeden klíčový aspekt: vlády v těchto zemích běžně uvalují na tyto životně důležité léky cla a další daně. Tato opatření sice představují zdroj skrovných příjmů, avšak zároveň dotyčné léky prodražují, takže ty se pak mohou stát nedostupnými pro lidi, kteří je potřebují nejvíce.

Podobně jako rozvinuté země dovážejí také rozvíjející se a rozvojové státy některé – ne-li všechny – léky, jejichž náklady hradí kvůli absenci zdravotního pojištění v těchto zemích hlavně pacienti samotní. Například Indové platí z vlastní kapsy 70% celkových výdajů na zdravotní péči. Vzhledem k tomu, že cla a další daně zvyšují náklady na léky v některých oblastech až o dvě třetiny, stávají se i nejzákladnější generická léčiva pro nejchudší lidi nedostupnými. Jak se uvádí v závěru jedné výzkumné zprávy o trhu s léčivy v Dillí, tyto odvody jsou v podstatě „daní z nemocných“, kterou by vláda mohla snadno odstranit.

Podobná situace panuje na mnoha rozvíjejících se trzích. Podle studie Světové obchodní organizace (WTO) z roku 2012 uvalují Argentina, Brazílie, Indie a Rusko na dovážené léky cla ve výši kolem 10%, zatímco například Alžírsko a Rwanda udržují patnáctiprocentní sazbu. V Džibuti činí clo 26%. Jak se uvádí ve zprávě, lze jen těžko pochopit, proč malé země udržují vysoká cla na zdravotnické produkty – tato politika totiž pouze žene domácí ceny vzhůru.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/7kJ9TAw/cs;
 1. Chris J Ratcliffe/Getty Images

  The Brexit Surrender

  European Union leaders meeting in Brussels have given the go-ahead to talks with Britain on post-Brexit trade relations. But, as European Council President Donald Tusk has said, the most difficult challenge – forging a workable deal that secures broad political support on both sides – still lies ahead.

 2. The Great US Tax Debate

  ROBERT J. BARRO vs. JASON FURMAN & LAWRENCE H. SUMMERS on the impact of the GOP tax  overhaul.


  • Congressional Republicans are finalizing a tax-reform package that will reshape the business environment by lowering the corporate-tax rate and overhauling deductions. 

  • But will the plan's far-reaching changes provide the boost to investment and growth that its backers promise?


  ROBERT J. BARRO | How US Corporate Tax Reform Will Boost Growth

  JASON FURMAN & LAWRENCE H. SUMMERS | Robert Barro's Tax Reform Advocacy: A Response

 3. Murdoch's Last Stand?

  Rupert Murdoch’s sale of 21st Century Fox’s entertainment assets to Disney for $66 billion may mark the end of the media mogul’s career, which will long be remembered for its corrosive effect on democratic discourse on both sides of the Atlantic. 

  From enabling the rise of Donald Trump to hacking the telephone of a murdered British schoolgirl, Murdoch’s media empire has staked its success on stoking populist rage.

 4. Bank of England Leon Neal/Getty Images

  The Dangerous Delusion of Price Stability

  Since the hyperinflation of the 1970s, which central banks were right to combat by whatever means necessary, maintaining positive but low inflation has become a monetary-policy obsession. But, because the world economy has changed dramatically since then, central bankers have started to miss the monetary-policy forest for the trees.

 5. Harvard’s Jeffrey Frankel Measures the GOP’s Tax Plan

  Jeffrey Frankel, a professor at Harvard University’s Kennedy School of Government and a former member of President Bill Clinton’s Council of Economic Advisers, outlines the five criteria he uses to judge the efficacy of tax reform efforts. And in his view, the US Republicans’ most recent offering fails miserably.

 6. A box containing viles of human embryonic Stem Cell cultures Sandy Huffaker/Getty Images

  The Holy Grail of Genetic Engineering

  CRISPR-Cas – a gene-editing technique that is far more precise and efficient than any that has come before it – is poised to change the world. But ensuring that those changes are positive – helping to fight tumors and mosquito-borne illnesses, for example – will require scientists to apply the utmost caution.

 7. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now