US President-elect Joe Biden may have promised a “return to normalcy,” but the truth is that there is no going back. The world is changing in fundamental ways, and the actions the world takes in the next few years will be critical to lay the groundwork for a sustainable, secure, and prosperous future.
For more than 25 years, Project Syndicate has been guided by a simple credo: All people deserve access to a broad range of views by the world’s foremost leaders and thinkers on the issues, events, and forces shaping their lives. At a time of unprecedented uncertainty, that mission is more important than ever – and we remain committed to fulfilling it.
But there is no doubt that we, like so many other media organizations nowadays, are under growing strain. If you are in a position to support us, please subscribe now.
As a subscriber, you will enjoy unlimited access to our On Point suite of long reads and book reviews, Say More contributor interviews, The Year Ahead magazine, the full PS archive, and much more. You will also directly support our mission of delivering the highest-quality commentary on the world's most pressing issues to as wide an audience as possible.
By helping us to build a truly open world of ideas, every PS subscriber makes a real difference. Thank you.
WASHINGTON – Debata o přístupu k dostupným léčivům v rozvíjejících se a rozvojových zemích často přehlíží jeden klíčový aspekt: vlády v těchto zemích běžně uvalují na tyto životně důležité léky cla a další daně. Tato opatření sice představují zdroj skrovných příjmů, avšak zároveň dotyčné léky prodražují, takže ty se pak mohou stát nedostupnými pro lidi, kteří je potřebují nejvíce.
Podobně jako rozvinuté země dovážejí také rozvíjející se a rozvojové státy některé – ne-li všechny – léky, jejichž náklady hradí kvůli absenci zdravotního pojištění v těchto zemích hlavně pacienti samotní. Například Indové platí z vlastní kapsy 70% celkových výdajů na zdravotní péči. Vzhledem k tomu, že cla a další daně zvyšují náklady na léky v některých oblastech až o dvě třetiny, stávají se i nejzákladnější generická léčiva pro nejchudší lidi nedostupnými. Jak se uvádí v závěru jedné výzkumné zprávy o trhu s léčivy v Dillí, tyto odvody jsou v podstatě „daní z nemocných“, kterou by vláda mohla snadno odstranit.
Podobná situace panuje na mnoha rozvíjejících se trzích. Podle studie Světové obchodní organizace (WTO) z roku 2012 uvalují Argentina, Brazílie, Indie a Rusko na dovážené léky cla ve výši kolem 10%, zatímco například Alžírsko a Rwanda udržují patnáctiprocentní sazbu. V Džibuti činí clo 26%. Jak se uvádí ve zprávě, lze jen těžko pochopit, proč malé země udržují vysoká cla na zdravotnické produkty – tato politika totiž pouze žene domácí ceny vzhůru.
We hope you're enjoying Project Syndicate.
To continue reading, subscribe now.
Subscribe
orRegister for FREE to access two premium articles per month.
Register
Already have an account? Log in