Medicine tablets Tayna/Flickr

Přestaňte zdaňovat nemocné

WASHINGTON – Debata o přístupu k dostupným léčivům v rozvíjejících se a rozvojových zemích často přehlíží jeden klíčový aspekt: vlády v těchto zemích běžně uvalují na tyto životně důležité léky cla a další daně. Tato opatření sice představují zdroj skrovných příjmů, avšak zároveň dotyčné léky prodražují, takže ty se pak mohou stát nedostupnými pro lidi, kteří je potřebují nejvíce.

Podobně jako rozvinuté země dovážejí také rozvíjející se a rozvojové státy některé – ne-li všechny – léky, jejichž náklady hradí kvůli absenci zdravotního pojištění v těchto zemích hlavně pacienti samotní. Například Indové platí z vlastní kapsy 70% celkových výdajů na zdravotní péči. Vzhledem k tomu, že cla a další daně zvyšují náklady na léky v některých oblastech až o dvě třetiny, stávají se i nejzákladnější generická léčiva pro nejchudší lidi nedostupnými. Jak se uvádí v závěru jedné výzkumné zprávy o trhu s léčivy v Dillí, tyto odvody jsou v podstatě „daní z nemocných“, kterou by vláda mohla snadno odstranit.

Podobná situace panuje na mnoha rozvíjejících se trzích. Podle studie Světové obchodní organizace (WTO) z roku 2012 uvalují Argentina, Brazílie, Indie a Rusko na dovážené léky cla ve výši kolem 10%, zatímco například Alžírsko a Rwanda udržují patnáctiprocentní sazbu. V Džibuti činí clo 26%. Jak se uvádí ve zprávě, lze jen těžko pochopit, proč malé země udržují vysoká cla na zdravotnické produkty – tato politika totiž pouze žene domácí ceny vzhůru.

https://prosyn.org/7kJ9TAwcs