Evropský přebytek stagnace

LONDÝN – Zatímco se zbytek světa zotavuje z velké recese z let 2008-2009, Evropa stagnuje. Očekává se, že růst v eurozóně dosáhne příští rok 1,7%. Co se s tím dá dělat?

Jedním řešením je slabší euro. Počátkem července vyzval výkonný ředitel Airbusu k drastické akci s cílem snížit cenu eura vůči dolaru přibližně o 10%, ze „šílených“ 1,35 dolaru za euro na 1,20 až 1,25 dolaru. Evropská centrální banka srazila své depozitní sazby z 0 na -0,1%, takže v podstatě účtuje bankám poplatek za to, že mají peníze v ECB. Tato opatření však měla na devizové trhy pramalý efekt.

Je to hlavně proto, že se nic nedělá pro zvýšení agregátní poptávky. Velká Británie, Spojené státy i Japonsko zvýšily svou peněžní nabídku, aby oživily ekonomiku, přičemž devalvace měny se stala nedílnou součástí mechanismu zotavení. Prezident ECB Mario Draghi často poukazuje na kvantitativní uvolňování – minulý měsíc zopakoval, že „v případě potřeby rychle zasáhneme s dalším uvolněním měnové politiky“ –, avšak svým věčným nedostatkem zápalu připomíná guvernéra Bank of England Marka Carneyho, kterého jeden bývalý ministr britské vlády nedávno přirovnal k „nespolehlivému milenci“.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ndHVqIh/cs;