Břidlicový plyn jako zachránce?

LONDÝN – Rozvinutý svět pomalu vybředává z velké recese, ale stále přetrvává otázka: Jak rychlé bude zotavení a jak daleko půjde? Velkým zdrojem pesimismu je představa, že nám docházejí investiční příležitosti – a že se tak děje už od doby před krachem v roce 2008. Je to však pravda?

Poslední velkou inovační vlnou byla internetová revoluce, jejíž produkty pronikly do života v 90. letech. Po splasknutí bubliny internetových společností v prvních letech nového tisíciletí udržovaly chod západních ekonomik spekulace s nemovitostmi a finančními aktivy – umožněné levnými penězi. Propad po roce 2008 pouze odhalil nezdravost předchozího boomu; nevýraznost zotavení je striktně vzato jen odrazem nevýraznosti předchozích vyhlídek. Současné riziko spočívá v tom, že dluhově tažený výkyv cen aktiv směrem vzhůru pouze prodlužuje cyklus boomu a krachu.

Ekonom Larry Summers opětovně zavedl termín „sekulární stagnace“, aby popsal, co nás čeká. Jak uvedl na nedávné konferenci Mezinárodního měnového fondu, průměrný potenciální výnos z nových investic ve Spojených státech klesl do roku 2005 pod hranici jakéhokoliv přijatelného snížení základní úrokové sazby Federálního rezervního systému.

https://prosyn.org/HeKaCsics