38

Začátek Putinova konce na Ukrajině?

LONDÝN – Vladimír Putin se v Rusku sice možná díky své politice vůči Ukrajině těší (anebo netěší) podpoře 80 % veřejnosti, ale začíná být čím dál jasnější, že si ukousl až příliš velké sousto. Otázka zní: kdy se jeho působení ve funkci prezidenta stane neudržitelným?

Nechme stranou mravní a geopolitické pozadí tahanice o Ukrajinu. Domnívám se, že Rusové si právem myslí, že Západ využil postkomunistické slabosti Ruska, aby pronikl do historického prostoru jejich země. Monroeova doktrína je sice neslučitelná se soudobým mezinárodním právem, ale postupují tak všechny mocnosti s dostatkem sil k prosazení určité sféry vlivu.

Opodstatněné je podle mne i Putinovo tvrzení, že pro rozkvět lidstva je multipolární svět lepší než unipolární. Žádná jednotlivá velmoc ani koalice není tak moudrá ani nestranná, aby si nárokovala celosvětovou svrchovanost.

Nemělo by tedy překvapovat, že Rusko a další země začaly budovat institucionální strukturu pro světový režim s více póly. Šanghajská organizace pro spolupráci, k níž patří Rusko, Čína a čtyři postsovětské středoasijské státy, byla založena roku 2001. Minulý měsíc pět zemí BRICS – Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika – zřídily Novou rozvojovou banku a kontingentní rezervní fond, aby diverzifikovaly zdroje oficiálních půjček rozvojovým zemím.