Ohlédnutí za Robertem Rubinem

Ekonomové a historici budou dlouho diskutovat o kontrastu mezi ekonomickými politikami Spojených států během funkčních období prezidentů Billa Clintona a George W. Bushe. Clintonova administrativa nastoupila do úřadu s pozoruhodně nízkým počtem karet, a i tyto karty byly děsivé: dlouhodobé dědictví mimořádně pomalého hospodářského růstu, obrovské schodky federálního rozpočtu vytvořené v letech 1980-1992 administrativami Ronalda Reagana a George H. W. Bushe, relativně vysoká ,,přirozená" míra nezaměstnanosti a rostoucí inflační tlaky.

Administrativa George W. Bushe naproti tomu převzala úřad s kartami úžasně dobrými: rozpočet se značným přebytkem, trend rychlého růstu produktivity práce poté, co revoluce informačních technologií dosáhla ,,kritické hmotnosti", a velmi nízká ,,přirozená" míra nezaměstnanosti.

I přes zmíněné handicapy se téměř vše, nač Clintonův ekonomický tým sáhl, proměnilo ve zlato. Pod vedením Roberta Rubina, nejprve v roli prezidentova asistenta a poté ve funkci ministra financí, se podařilo obrátit olbřímí Reaganovy a Bushovy deficity v obrovské přebytky, úspěšně obnovit vysoký růst investic a produktivity Spojených států a vyvíjet iniciativy na snížení obchodních bariér. Clintonův tým si rovněž mohl připsat k dobru do značné míry úspěšné zvládnutí mexické finanční krize v roce 1994 a asijské finanční krize v letech 1997-1998.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/gIqA5xY/cs;