subacchi35_STANLEY ESTRADAAFP via Getty Images_bitcoin el salvador STANLEY ESTRADA/AFP via Getty Images

Bitcoinu dáváme důvěru svou?

LONDÝN – Trh s bitcoinem – přední světovou kryptoměnou – považují mnozí za hru na vítěze a poražené mezi hedžovými fondy, amatérskými investory, počítačovými nadšenci a zločinci. Obří riziko, jež je silně kolísavé anonymní digitální měně vlastní, je nejlépe přenechat těm, kdo se v této hře vyznají nebo se příliš nevzrušují, protože dokážou riziko snížit nebo zvládnout ztráty. Bitcoin ale poslední dobou získal na atraktivitě pro země a jednotlivce s omezeným přístupem do konvenčních platebních systémů – tedy pro ty, kdo jsou ke zvládání fundamentálních rizik nejméně vybaveni.

První zemí, která zavádí bitcoin jako zákonné platidlo, se počátkem měsíce stal Salvador, když schválil legislativu, která vejde v účinnost v září. Znamená to, že bitcoin bude po celé zemi možné využít k úhradě zboží a služeb a příjemci plateb budou mít zákonnou povinnost jej akceptovat.

Salvadořané nejsou takovému měnovému experimentu vystaveni poprvé. V roce 2001 se v Salvadoru stal zákonným platidlem americký dolar a používá se v domácích transakcích. Vláda prezidenta Franciska Florese tehdy umožnila volný oběh dolaru vedle národní měny, colónu, za pevného směnného kurzu.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/lyQbpWocs