Chris Van Es

Práva pro roboty?

PRINCETON a VARŠAVA – Společnost Gecko Systems v listopadu oznámila, že prováděla zkoušky svého „plně autonomního robota pro zajišťování osobní společnosti a domácí péče“, známého též jako „carebot“, který má pomáhat starším či postiženým lidem žít nezávisle na pomoci druhých. Žena s krátkodobými výpadky paměti se podle tiskové zprávy společnosti začala velmi usmívat, když se jí robot zeptal: „Nechtěla byste zmrzlinový pohár?“ Žena odpověděla, že ano, a robot se prý postaral o zbytek.

Roboti již plní řadu funkcí, od výroby automobilů po zneškodňování bomb – případně, což je zlověstnější, odpalování raket. Děti i dospělí si hrají s robotickými hračkami, zatímco roboti na luxování vysávají prach ve stále rostoucím počtu domácností a ještě u toho – jak dokazují videa na YouTube – baví kočky. Existuje dokonce i mistrovství světa robotů, i když soudě podle úrovně turnaje, který se v létě konal v rakouském Grazu, se fotbalisté prozatím nemusí cítit ohroženi. (Šachy jsou samozřejmě úplně něco jiného.)

Většina robotů vyvíjených pro použití v domácnosti má funkční design – robot pro domácí péči od firmy Gecko Systems například dosti připomíná robota R2-D2 z  Hvězdných válek . Honda a Sony zase navrhují roboty podobné „androidovi“ C-3PO z téhož filmu. Dnes však existují i roboti s měkkým a ohebným tělem, s lidskou tváří a výrazy a s bohatým rejstříkem pohybů. Firma Hanson Robotics využívá demonstračního robota s názvem Albert, jehož obličej nápadně připomíná tvář Alberta Einsteina.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/QkOUHzh/cs;