ve764c.jpg Chris Van Es

Práva pro roboty?

PRINCETON a VARŠAVA – Společnost Gecko Systems v listopadu oznámila, že prováděla zkoušky svého „plně autonomního robota pro zajišťování osobní společnosti a domácí péče“, známého též jako „carebot“, který má pomáhat starším či postiženým lidem žít nezávisle na pomoci druhých. Žena s krátkodobými výpadky paměti se podle tiskové zprávy společnosti začala velmi usmívat, když se jí robot zeptal: „Nechtěla byste zmrzlinový pohár?“ Žena odpověděla, že ano, a robot se prý postaral o zbytek.

Roboti již plní řadu funkcí, od výroby automobilů po zneškodňování bomb – případně, což je zlověstnější, odpalování raket. Děti i dospělí si hrají s robotickými hračkami, zatímco roboti na luxování vysávají prach ve stále rostoucím počtu domácností a ještě u toho – jak dokazují videa na YouTube – baví kočky. Existuje dokonce i mistrovství světa robotů, i když soudě podle úrovně turnaje, který se v létě konal v rakouském Grazu, se fotbalisté prozatím nemusí cítit ohroženi. (Šachy jsou samozřejmě úplně něco jiného.)

Většina robotů vyvíjených pro použití v domácnosti má funkční design – robot pro domácí péči od firmy Gecko Systems například dosti připomíná robota R2-D2 z  Hvězdných válek . Honda a Sony zase navrhují roboty podobné „androidovi“ C-3PO z téhož filmu. Dnes však existují i roboti s měkkým a ohebným tělem, s lidskou tváří a výrazy a s bohatým rejstříkem pohybů. Firma Hanson Robotics využívá demonstračního robota s názvem Albert, jehož obličej nápadně připomíná tvář Alberta Einsteina.

https://prosyn.org/QkOUHzhcs