buruma146_ VINCENT JANNINKAFPGetty Images_thierry baudet Vincent Jannink/AFP/Getty Images

Vzpoura proti ctnosti

NEW YORK – Obvyklým vysvětlením vzestupu pravicových demagogů po celém světě je, že se mnozí lidé cítí „odsunuti stranou“ globalismem, technologiemi, deindustrializací, nadnárodními institucemi a tak dál. Cítí se opuštěni „liberálními elitami“, a tak volí extremisty, kteří slibují, že „vezmou zpět“ zemi do rukou lidu a „vrátí jí věhlas“.

Takový výklad je věrohodný v omšelých částech východního Německa, ponurých starých hornických městech na severu Británie či v Rezavém pásu amerického středozápadu. Pomíjí ale velký počet voličů populismu, jimž se daří poměrně dobře. Jedná se často o lidi za hranicí středního věku a v drtivé většině o bělochy. I oni snad mají pocit, že se na ně neohlížejí změny, které jim nejdou na rozum: vzestup nezápadních velmocí a sílící význam nebělošských menšin; právě odtud vycházel tuhý odpor k americkému prezidentu Baracku Obamovi a náchylnost k mýtům – šířeným mimo jiné Trumpem –, že se Obama ve skutečnosti nenarodil v USA.

Těžší je vysvětlit mimořádný úspěch nové krajně pravicové strany v Nizozemsku. Před třemi lety ještě Forum voor Democratie (FvD) ani neexistovala, přesto v nedávných provinčních volbách získala zhruba 15 % hlasů, takže se stala jednou z nejpočetnějších frakcí v horní komoře. Průzkumy naznačují, že by se brzy mohla stát největší stranou v zemi.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/qAPTmWCcs