wind turbine Bloomberg/Getty Images

Správná chvíle na činy pro klima

PAŘÍŽ – Během větší části zhruba tří dekád od chvíle, kdy se změna klimatu stala globální záležitostí, vlády optimisticky předpokládaly, že časem přirozeně dojde k zelené transformaci, neboť stoupající ceny fosilních paliv postrčí spotřebitele k nízkouhlíkovým alternativám. Mělo se za to, že překážka je na straně výroby, jelikož výnosy prýštící z investic do ropných polí pobízely k jejich ještě ctižádostivějšímu hledání.

Dnes se strany otočily. Ceny ropy chřadnou kolem 40 dolarů za barel a společnosti podnikající v oblasti fosilních paliv nepotřebují, aby je vlády pobízely k zastavení investic. Neznámá se přesunula na spotřebitelskou stranu rovnice. Co při tak nízkých cenách paliv udělat pro to, aby se změnily spotřební modely?

Jistěže, objevují se signály, že by lacinější energie mohla vyvolat dostatečný růst, který ceny ropy opět vyžene nahoru. Nikdo ale nepředpovídá natolik silný odraz ode dna, že by podnítil radikální transformaci, jíž bude zapotřebí, mají-li země splnit své cíle v oblasti snižování emisí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/mjVLkdL/cs;