Úpadek vzestupné sociální mobility

NEW YORK – Téměř všude jsou ve vzduchu obavy z ekonomické nerovnosti. Potíže nedělá nerovnost mezi zeměmi, která ve skutečnosti v posledních desetiletích klesá, velkou měrou díky vyšším tempům růstu a vyšší délce dožití v mnoha rozvíjejících se zemích (zejména v Číně a Indii). Pozornost se dnes upírá spíš na nerovnost uvnitř zemí, občas nazývanou příjmovou disparitou.

Jedna příčina tkví v tom, že problém nerovnosti skutečně existuje – a na mnoha místech se zhoršuje. V posledních desetiletích se bohatství a příjmy koncentrovaly na vrcholu, u takzvaného 1 %, zatímco reálné příjmy a životní úrovně chudých a střední třídy v mnoha vyspělých zemích stagnují nebo klesají.

To platilo už před propuknutím globální finanční krize v roce 2008, ale krize a její důsledky (včetně vleklých vysokých hladin nezaměstnanosti) situaci ještě zhoršily. A navzdory několika pozoruhodným výjimkám v severní Evropě a částech Latinské Ameriky postihuje vzestup nerovnosti jak vyspělé, tak rozvíjející se země.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ssskBhM/cs;