1

Nadále se rozvíjející trhy

SAN FRANCISCO – Dnešní turbulence na akciových trzích rozvíjejících se trhů vyvolaly vlnu nekrologů za jejich růstovými zázraky posledních dekád. Zaměňování krátkodobých výkyvů za definitivní pokles je ale hrubá dezinterpretace současného dění. Vlna industrializace a urbanizace posilující příjmy milionů lidí v rozvíjejících se ekonomikách se ještě nevyčerpala.

Pesimisté s medvědím pohledem na rozvíjející se trhy přehlížejí důležitý motor dalšího růstu v těchto zemích: tamní čím dál výkonnější a dynamičtější firmy. Rozvíjející se ekonomiky jsou dnes mnohem víc než jen soubor nových spotřebitelských trhů a početných (a čím dál kvalifikovanějších) pracovních sil. Jsou také domovem tisíců nových společností, z nichž mnohé se ve svých oborech rychle stávají velkými, globálními lídry.

Kdo by před dvaceti lety hádal, že největším soukromým průmyslovým zaměstnavatelem ve Velké Británii bude Tata Group z Mumbaí, že jedničkou ve výrobě cementu a pečiva ve Spojených státech budou mexické společnosti Cemex a Bimbo nebo že firma Lenovo se sídlem v Pekingu bude na stejné příčce jako Hewlett-Packard coby největší prodejce osobních počítačů na světě? Transformace rozložení světového byznysu je navíc v počátečních fázích a růst na rozvíjejících se trzích by měla podněcovat na léta dopředu.

MGI CompanyScope, nová databáze všech společností s obratem od miliardy dolarů výše, odhaluje, že na světě je kolem 8000 velkých firem. Tři čtvrtiny z nich stále mají sídlo ve vyspělých regionech. Do roku 2025 však pravděpodobně přibude dalších 7000 velkých společností, přičemž sedm z deseti bude sídlit v rozvíjejících se regionech. Podíl globálního konsolidovaného obratu připadající na tyto obchodní giganty na rozvíjejících se trzích se tedy zvýší z dnešních 24 % na 46 % v roce 2025.