watkins26_EVA HAMBACHAFP via Getty Images_spring meetings imf EVA HAMBACH/AFP via Getty Images

Czy Wspólnota Międzynarodowa Może Nadal Dokonywać Wielkich Rzeczy?

LONDYN - Kiedy prawie 80 lat temu amerykański sekretarz skarbu Henry Morgenthau otwierał konferencję w Bretton Woods, przypomniał on delegatom, że niepowodzenia we współpracy międzynarodowej doprowadziły do Wielkiego Kryzysu oraz podziałów społecznych i ostatecznie do wojny. "Dobrobyt, podobnie jak pokój, jest niepodzielny" - podsumował - "Nie możemy sobie pozwolić na to, aby był on rozproszony tylko wśród szczęśliwców (...). Ubóstwo, gdziekolwiek istnieje, jest groźne dla nas wszystkich."

To przesłanie nadal do nas przemawia. Znów stoimy w obliczu globalnych wyzwań, którym można sprostać tylko dzięki współpracy międzynarodowej. Duże obszary rozwijającego się świata są wyłączone z globalnego dobrobytu. Rośnie skrajne ubóstwo. Osiągnięte z trudem korzyści w dziedzinie zdrowia, edukacji i żywienia są zagrożone. Powiększają się i tak już nieprzyzwoite nierówności ekonomiczne pomiędzy krajami oraz wewnątrz nich. Szansa na uniknięcie katastrofy klimatycznej wkrótce zginie. A mimo to wielostronna współpraca jest sparaliżowana przez samozadowolenie, rywalizację oraz zamknięty w sobie nacjonalizm.

Rozważmy tegoroczne wiosenne spotkania Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, które były okazją do zmobilizowania środków finansowych potrzebnych do zapobieżenia całkowitemu odwróceniu postępów w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju 2030 (SDGs). Zamiast tego rządy państw zachodnich i grupa G20 przybyły bez wspólnego programu, spędziły tydzień na wymianie frazesów i pozostawiły światu zestaw niejasnych i niespójnych deklaracji.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/SSjPs3Xpl