Pohled mozku na ekonomii

CAMBRIDGE – V průkopnické knize On Intelligence z roku 2005 předložil Jeff Hawkins alternativní paradigma způsobu fungování lidského mozku. Podle jeho názoru mozek není Turingův stroj, který zachází se symboly podle tabulky pravidel, což je model, na jehož základě jsou konstruovány počítače a umělá inteligence. Mozek je obří hierarchická paměť, která neustále zaznamenává, co vnímá, a předvídá, co se stane dál.

Mozek vytváří předpovědi hledáním podobností mezi vzorci v aktuálních smyslových vjemech a dřívějších zkušenostech uchovaných v rozsáhlé paměti. Přítomné útržkovité zvuky v moři hluku přiřadí ke známé písničce, tvář osoby v přestrojení k obličeji vašeho dítěte. Tato představa se podobá funkci automatického dokončování, řekněme ve vyhledávacím políčku Googlu – neustálému odhadování, co dalšího napíšete, na základě toho, co už jste napsali.

Abychom v tomto mechanismu viděli hierarchii, uvažme, že při zahlédnutí jen několika písmen, dokážeme předpovědět slovo; při pohledu na několik slov dokážeme odhadnout význam věty, nebo dokonce odstavce. Ostatně právě teď se nesporně snažíte odhadnout, kam celým tímto komentářem mířím. Hierarchie nám umožňuje chápat smysl, ať se vjem do mozku dostane čtením nebo sluchem. Mozek je tedy induktivní stroj, který předpovídá budoucnost na základě hledání podobností, na mnoha různých úrovních, mezi současností a minulostí.

https://prosyn.org/OJgB6Oscs