Jak proměnit ekonomické štěstí v pohromu

CAMBRIDGE, MA – Často lze jen těžko pochopit, jak země, jimž byly rozdány velmi dobré ekonomické karty, mohou nakonec natropit tak velkou spoušť. Jako by se snažily spáchat sebevraždu tím, že vyskočí ze sklepa.

Mezi dva nejextrémnější (avšak ne jediné) případy patří Argentina a Venezuela, tedy státy, které těží z vysokých cen svého vývozu, ale stále míjejí dálnici k prosperitě, poněvadž odbočují do slepé uličky. Nakonec se budou muset otočit do protisměru a vrátit se terénem fiktivního pokroku na začátek.

Zarážející na tom je, že to není poprvé, co se jedna či druhá země ocitly v ekonomické slepé uličce. Říká se, že na cizích hlavách se učí jen holiči, avšak některé státy jako by se skutečně nedokázaly poučit z vlastních zkušeností. Základní důvod takto sebezničujícího chování možná ani nelze definovat. Rozhodně je však možné popsat, čím je cesta do pekel vydlážděná, ať už jsou úmysly jakékoliv.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ygPKlr3/cs;