0

Jak oživit Západ

LONDÝN – V roce 2008, v okamžiku finančního ohrožení, se svět sjednotil, aby restrukturalizoval globální bankovní soustavu.

Když v roce 2009 kolaboval obchod a dramaticky narůstala nezaměstnanost, svět se poprvé sešel na půdě skupiny G-20, aby zabránil spirálovitému propadu z velké recese do hospodářské krize.

Tváří v tvář desetiletí nízkého růstu, úsporných opatření, národní nemožnosti zbavit se dlouhodobé nezaměstnanosti a snížených životních úrovní je zapotřebí, aby se svět v první půli roku 2011 znovu sešel a dohodl se na finanční a ekonomické strategii zacílené na prosperitu, která bude ještě odvážnější než Marshallův plán 40. let minulého století.

Západ nemá mnoho času nazbyt, protože Evropa ani Amerika dosud nestrávily fakt, že všechny jednotlivé krize posledních několika let – od krize podřadných hypoték a krachu Lehman Brothers po úsporná opatření Řecka a náběh k bankrotu Irska – jsou symptomy hlubšího problému: svět prochází dalekosáhlou, nevratnou a skutečně bezprecedentní restrukturalizací hospodářské moci.