0

Jak oživit vitalitu

NEW HAVEN – Fundamentálním ekonomickým problémem světa je dnes ohromující ztráta obchodní důvěry. Právě jejímu propadu jdou na vrub současné těžkosti komerčních bank, investičních bank i hedžových fondů.

Ochabuje naše „vitalita“ či „elán“ (animal spirits), abych si vypůjčil pojem proslavený Johnem Maynardem Keynesem. Společně s Georgem Akerlofem jsme právě pod tímto titulem dopsali knihu, ale než Animal Spirits v zimě vyjde, světovému hospodářství se může dařit ještě hůř než teď.

Státy všude na světě začínají zavádět balíčky razantních stimulů a finančních výpomocí. Ekonomické vyhlídky přesto vyhlížejí ponuře. Nejnovější prognóza Mezinárodního měnového fondu předpovídá, že se vyspělé světové ekonomiky v roce 2009 smrští o 0,3% – jde o první takový úbytek od konce druhé světové války.

Část těžkostí při potýkání se s krizí důvěry spočívá v tom, že je těžké důvěru vůbec kvantifikovat. Index důvěry spotřebitelů ve Spojených státech, který od roku 1967 sestavuje organizace The Conference Board, se v říjnu propadl na dosud nejnižší hodnotu. Poslední Nielsenův světový index důvěry spotřebitelů, který zahrnuje 52 zemí, se ze 137 bodů z doby svého spuštění v roce 2005 propadl na 84 bodů.