singer172_GettyImages_walletaloneonground Getty Images

Jak jsme poctiví?

MELBOURNE – Ztratili jste peněženku. Uvnitř máte vizitky s e-mailovou adresou. Nakolik je pravděpodobné, že vám přijde zpráva, že se peněženka našla? A pokud jsou v peněžence peníze, pravděpodobnost jejího navrácení i s nedotčeným obsahem se zvýší, anebo sníží?

Klást tyto otázky znamená současně ptát se, do jaké míry jsou lidé v podstatě poctiví nebo nakolik jim záleží na druhých. Někteří vývojoví psychologové tvrdí, že altruismus se omezuje na naše příbuzné a na lidi, kteří mohou naši pomoc opětovat. Je to příliš cynické? Výzkumníci ze Spojených států a ze Švýcarska vrhli v červnu na tuto otázku trochu světla, když zveřejnili výsledky obrovské a důmyslné studie obnášející více než 17 000 peněženek „ztracených“ ve 40 zemích.

V bankách, divadlech, muzeích, hotelech a na veřejných úřadech v 355 různých městech předali výzkumní asistenti peněženku člověku za přepážkou s vysvětlením, že ji našli na ulici, ale mají naspěch. Nato daného člověka požádali, aby se o ni „laskavě postaral“, a odešli, aniž mu poskytli kontaktní informace nebo požádali o stvrzenku.

https://prosyn.org/P43CSaMcs