Americký návrat do popředí

VÍDEŇ – Jak je na začátku nového roku zvykem, po celém světě se halasně zveřejňují impozantní statistiky a prognózy trendu. V roce 2016 se například očekává, že Čína vystřídá Spojené státy v roli největší světové ekonomiky. A do roku 2040 dosáhne počet obyvatel v Indii 1,6 miliardy a tato země předstihne Čínu, kde počet obyvatel začne o deset let dříve stagnovat.

Zřejmě nejpřekvapivější prognózou je ta, podle níž se USA stanou do roku 2020 vývozcem energie a o 15 let později začnou být energeticky soběstačné díky bohatým zásobám levného břidlicového plynu a objevu mohutných zásob ropy na různých místech od Severní Dakoty po Mexický záliv. Navzdory odporu ekologických skupin se budou tyto zásoby těžit snáze než v Evropě, poněvadž se nacházejí převážně v řídce osídlených oblastech.

V důsledku toho bude energie v USA v dohledné budoucnosti podstatně levnější než v Evropě nebo v Číně. Těžba břidlicového plynu je tak ekonomicky příznivá, že americký plyn exportovaný do Evropy by byl stále o 30% levnější než cena, kterou si v současné době účtuje ruský energetický gigant Gazprom.

https://prosyn.org/Pw3YGMfcs